Usluge

Prepoznatljivi smo u oblastima koje pokrivamo. Aktivno radimo i usavršavamo se više od 25. godina. 

Usluge iz oblasti urologije

Specijalistički urološki pregled

sastoji se od uzimanja anamnestičkih podataka od pacijenta, na osnovu čega se indiciraju dalje dijagnostičke pretrage (ultrazvuk urotrakta, cistskopija).

Klinički pregled obuhvata pregled trbuha, vanjskih genitalija. Sastavni dio urološkog pregleda jeste i digitorektalni pregled kojim se stiče uvid u veličinu i konzistenciju prostate.

Cistoskopija

Cistoskopija je pretraga kojom se omogućava direktni uvid liječniku u stanje mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Najčešća indikacija za izvođenje ove pretrage je krv u mokraći (osobito krvarenje koje nije praćeno bolom). Na ovaj način se mogu dijagnosticirati tumori mjehura, suženja u području prostatičnog dijela mokraćne cijevi, kamenci unutar mjehura, upalna stanja sluznice mjehura.

Tokom izvođenja pretrage pacijent je na leđima sa nogama podignutim na specijalne oslonce. Cistoskopom se ulazi kroz mokraćnu cijev, mjehur se ispuni sterilnim rastvorom. Na taj način se „zategne“ sluznica mjehura radi boljeg uočavanja eventualnih promjena. Tokom pregleda moguće je i uzimanje uzorka za biopsiju eventualne promjene. Sam zahvat ne traje duže od 15 minuta.

Poželjno je uzeti sedativ ili analgetik prije procedure.

Dilatacija uretre ili bužiranje 

 je urološka metoda kojom se uvodi instrument u obliku štapića (bužije) u mokraćnu cijev sa ciljem njenog proširivanja. Izvodi se u stanjima suženja mokraćne cijevi koja dovode do otežanog mokrenja. Prednost ove metode je brzina i jednostavnost postupka kojim se pacijentu olakšaju tegobe, odmah nakon završetka zahvata

ECT (elektrokoagulacijski tretman) kondiloma

Kondilomi ili spolne bradavice su najčešća manifestacija infekcije spolno prenosivim humanim papilom avirusom (HPV). Elektrokoagulacija je medicinski postupak kojim se ove izrasline uklanjaju, u lokalnoj anesteziji. Preko elektrode termokautera uz pomoć električne struje visokog napona, uništavaju se stanice kondiloma. Potrebno je izbjegavati intimne odnose 24 h prije zahvata. 

Punkcija hydrocoellae

Hydrocoella je nakupljanje tečnosti unutar mošnji (scrotuma). Pacijenti se obično žale na oteklinu koja ne boli, traje duže vremena i postepeno se povećava.Punkcija je postupak kojim se u lokalnoj anesteziji, tanka igla uvodi u hydrocoellu kako bi se tečnost odstranila. Na taj način se smanji osjećaj pritska i nelagode. Obično se provodi kao metoda olakšanja tegoba pacijenta do odluke o definitivnom tretamnu (operativni) ili kao metoda izbora kod pacijenata kod kojih operacija nije moguća.

Cirkumcizija (obrezivanje)

Cirkumcizija je hirurško uklanjanje kože koja prekriva vrh muškog spolovila. Izvodi se iz religijskih ali i medicinskih razloga. Uklanjanje viška kože smanjuje mogućnost urogenitalnih infekcija, poboljšava higijenu, smanjuje incidencu karcinoma penisa u kasnijoj dobi.

Postupak se izvodi u lokalnoj anesteziji. Poželjno ponijeti dudu varalicu za manje dijete, igračku ili nešto drugo za „odvući pažnju“. Nije dopušteno hranjenje tokom zahvata. Djetetu su fiksirani donji ekstremiteti. Nakon toalete i dezinfekcije operativnog polja odstrani se višak kože, uz minimalno krvarenje usljed primjene termokautera. Nakon obrezivanja, plasira se sterilna gaza i poželjno je da stoji do sutra dan.  Nakon skidanja u trajanju od 7-10 dana provodi se lokalni tretman antiseptikom i oblogama do potpunog zarastanja rane. Poželjno je da dijete obavi pregled pedijatra prije intervencije i uradi osnovne laboratorijske pretrage (aPTT, INR, krvnu sliku). Kontrola se obavlja u dogovoru sa operaterom. Važno je savjetovati majku kako pravilno da njeguje spolovilo malog djeteta.

Usluge iz oblasti dječije kardiologije

Pregled pedijatra kardiologa

sastoji se od uzimanja detaljne anamneze (podataka) o simptomima bolesti, porodične anamneze (podataka o sličnim oboljenjima u porodici), detaljnog kliničkog pregleda pacijenta. 

EKG (elektrokardiogram)

je grafički zapis srčane aktivnosti. Izvodi se brzo i bezbolno, te pruža uvid u osnovne informacije o sprovođenju srčanih impulsa. Njime se mogu otkriti poremećaji srčanog ritma, opterećenje srčanih komora i pretkomora, urođene promjene koje mogu kod pacijenta povećati mogućnost epizoda tahikardije (ubrzanog srčanog rada), pauza u radu srca, blokova u sprovođenju srčanih impulsa i brojne druge nepravilnosti.

UZV srca

UZV srca je neinvazivna, sigurna  i bezbolna pretraga. Može se ponavljati više puta, bez rizika, kroz duži vremenski period. Njime dobijemo informacije o stanju srčanih komora i pretkomora, funkcionisanju srčanih zalistaka, protoku preko velikih krvnih žila koje ulaze ili izlaze iz srca. Daje dragocjene podatke o hemodinamskoj funkciji srca uz prikaz podataka u „živom vremenu“. Tokom pregleda dijete je na leđima ili na lijevom boku. Na tijelo se prethodno nanese gel koji osigurava dobru provodljivost valova do tkiva. Roditelj je uz dijete tokom pregleda. Ukoliko je u pitanju novorođenče ili dojenče, poželjno je da se na pregled ponese duda varalica, bočica sa hranom, dopušteno je zabaviti ga igračkom ili na drugi način „odvući pažnju“. Poželjno je da dijete bude obučeno u odjeću koja se lako oslobodi. Pregled se može izvesti i dok dijete spava. 

Kardiološki pregledi djece sportaša

Danas, kada se sve više djece aktivno bavi sportom uz inzenzivne treninge  i tamičenja, iznimno je važno napraviti preventivni pregled pedijatra kardiologa, sa ciljem pravovremenog prepoznavanja promjena na srcu koje bi mogle dovesti do tegoba usljed povećanog fizičkog napora i u pojedinim  slučajevima imati fatalni ishod. Postoje stanja i bolesti koje tek fizička aktivnost „demaskira“ dok u mirovanju nemaju simptoma.

Na osnovu pregleda procijenit će se potreba za daljim kontrolama i njihova dinamika.

24 h Holter EKG

24 h Holter EKG  je mali uređaj veličine manjeg mobitea, koji registruje električne signale koji prolaze kroz srce. To je produženi EKG zapis koji daje više informacija o eventualnim poremećajima srčanog ritma.

Tokom nošenja holtera, pacijent ima uobičajene fizičke aktivnosti i vodi dnevnik istih sa ciljem poređenja promjena na EKG-u sa fizičkom aktivnošću, spavanjem ili drugim aktivnostima. Pretraga je bezbolna, jednostavna i satsoji se od postavljanja 6 elektroda na pacijetova prsa, fiksiranih posebnim naljepnicama i spojenih sa uređajem. Aparat se nosi za pojasom ili u specijalnoj torbici, oko vrata, u trajanju od 24 h (po potrebi duže). Tokom nošenja holtera ne preporučuje s ekupanje niti kontaktni sportovi koji bi mogli dovesti do oštećenja uređaja.

Po skidanju holtera, podaci se sa uređaja prebacuju u kompjuter pomoću posebnog programa, potom ih  analizira liječnik.

Ultrazvučni pregledi

Ultrazvučni pregled mozga novorođenčeta i dojenčeta

Ultrazvuk (UZV) mozga je neinvazivna i bezbolna pretraga koja se izvodi kod novorođenčadi i dojenčadi, u cilju prikaza moždanih struktura. Može se ponavljati više puta, s obzirom da nema jonizujućeg zračenja. Pregled se izvodi bez posebne prethodne pripreme, prislanjanjem uzv sonde na akustični prozor velike fontanele. Pregled nije moguće izvesti ukoliko je velika fontanela zatvorena. Dijete je prilikom pregleda na leđima, glavicom fiksiranom rukama roditelja ili posebnim jastukom, okrenutom prema liječniku. Nagibom sonde dobije se slika iz više presjeka koja daje uvida u stanje moždanih struktura.

Pregledom se mogu dijagnosticirati anomalije mozga, prošireni unutarnji i vanjski likvorni prostori (hidrocefalus), krvarenja unutar komora ili u moždanom tkivu. Oštećenja moždane mase usljed izloženosti nedostatku kiseonika (hipoksiji), ozljede moždanog tkiva usljed traume ili infekcije.

Kada je indiciran UZV mozga?

  • Nedonešena djeca (sva djeca rođena prije navršenih 35 nedjelja gestacijske dobi)
  • Neurološki riziko faktori (zastoj rasta, infekcija majke u trudnoći, otežan porod, porođajna asfiksija, infekcija djeteta u ranom periodu nakon rođenja, bolesti majke kao što je diabetes, povišen krvni pritisak, epilepsija, bolesti štitne žlijezde, genetske i hronične bolesti.
  • Odstupanja u neurološkom statusu djeteta (snižen ili povišen mišićni tonus, kašnjenje u razvoju, smanjen ili povećan obim glave, asimetričan oblik glave, proširena ili napeta velika fontanela, konvulzije, infekcije centralnog nervnog sistema (meningitis, encefalitis)
  • Povrede glave
  • Praćenje nakon neurohirurških zahvata (plasiranje ventrikuloperitonealnog – VP šanta).

Ultrazvučni pregled urotrakta kod djece

Ultrazvuk urotrakta bezbolna je, neinvazivna pretraga kojom se prikazuju bubrezi i mokraćni mjehur. Izvodi se nanošenjem akvagela na područje od interese te se kontaktom sonde sa kožom dobije živa slika na monitoru ultrazvučnog aparata. Pretraga nema jonizujućeg zračenja i može se ponavljati više puta, bez rizika po dijete. Na ovaj način može se procijeniti izgled i veličina bubrega, eventualne promnene na bubrezima (ciste, tumori), odnos bubrežnog parenhima prema kanalnom sistemu. 

Nazovite da dogovorite termin

061 248 684

Kontaktirajte nas putem e-mail-a

ordinacijakardasevic@gmail.com